LTC6101HVACMS8#TRPBF
IC AMP CURRENT SENSE 8-MSOP
product image
LTC6101HVACMS8#TRPBF Picture
SeekIC No. : 003530253 Detail
LTC6101HVACMS8#TRPBF: IC AMP CURRENT SENSE 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC6101HVACMS8#TRPBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Amplifier Type: Current Sense Type: -
Number of Circuits: 1 THD plus Noise : 0.001 %
Max Output Power x Channels @ Load: - Output Type: -
Slew Rate: - Voltage - Supply: -
Features: - Gain Bandwidth Product: 200kHz
-3db Bandwidth: - Current - Input Bias: 100nA
Voltage - Input Offset: 85µV Current - Supply: 350µA
Current - Output / Channel: 1mA Voltage - Supply, Single/Dual (±): 5 V ~ 100 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package: 8-MSOP
Description
Series: -
Type: -
Max Output Power x Channels @ Load: -
Output Type: -
Voltage - Supply: -
Features: -
-3db Bandwidth: -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package: 8-MSOP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of Circuits: 1
Current - Input Bias: 100nA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Supply: 350µA
Gain Bandwidth Product: 200kHz
Slew Rate: -
Current - Output / Channel: 1mA
Manufacturer: Linear Technology
Amplifier Type: Current Sense
Voltage - Input Offset: 85µV
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 5 V ~ 100 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC6101HVACMS8#TRPBF
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeCurrent Sense
Number of Circuits1 - Single
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product200kHz
Current - Supply350A
Current - Output / Channel1mA
Output Type-
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias100nA
Voltage - Input Offset85V