LTC6101HVACS5#TRMPBF
IC AMP CURRENT SENSE TSOT23-5
product image
LTC6101HVACS5#TRMPBF Picture
SeekIC No. : 003534569 Detail
LTC6101HVACS5#TRMPBF: IC AMP CURRENT SENSE TSOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC6101HVACS5#TRMPBF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Output Power : 362 mW
Manufacturer: Linear Technology Amplifier Type: Current Sense
Type: - Number of Circuits: 1
Max Output Power x Channels @ Load: - Output Type: -
Slew Rate: - Voltage - Supply: -
Features: - Gain Bandwidth Product: 200kHz
-3db Bandwidth: - Current - Input Bias: 100nA
Voltage - Input Offset: 85µV Current - Supply: 350µA
Current - Output / Channel: 1mA Voltage - Supply, Single/Dual (±): 5 V ~ 100 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Current - Supply: 350µA
Gain Bandwidth Product: 200kHz
Slew Rate: -
Current - Output / Channel: 1mA
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Voltage - Input Offset: 85µV
Voltage - Supply, Single/Dual (±): 5 V ~ 100 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC6101HVACS5#TRMPBF
VendorLinear Technology (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingDigi-Reel?
Amplifier TypeCurrent Sense
Number of Circuits1 - Single
Package / CaseTSOT-23-5, TSOT-5
Slew Rate-
Gain Bandwidth Product200kHz
Current - Supply350A
Current - Output / Channel1mA
Current - Input Bias100nA
Voltage - Input Offset85V