LTC694CN8-3.3
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8-DIP
product image
LTC694CN8-3.3 Picture
SeekIC No. : 003570594 Detail
LTC694CN8-3.3: IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LTC694CN8-3.3
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: - Manufacturer: Linear Technology
Type: Simple Reset/Power-On Reset Number of Voltages Monitored: 1
Output: Open Drain or Open Collector Package / Case : BGA-52
Reset: Active High/Active Low Reset Timeout: 140 ms Minimum
Voltage - Threshold: 2.9V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 8-PDIP
Description
Series: -
Type: Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored: 1
Reset: Active High/Active Low
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Output: Open Drain or Open Collector
Reset Timeout: 140 ms Minimum
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Threshold: 2.9V
Package / Case: 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging: Tube
Manufacturer: Linear Technology
Parameters:
Technical/Catalog InformationLTC694CN8-3.3
VendorLinear Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
ResetActive High/Active Low
Package / Case8-DIP (300 mil)
PackagingTube
Number of Voltages Monitored1
Reset Timeout140 ms Minimum
Voltage - Threshold2.9V