LVK12R047FER
Current Sense Resistors - SMD 0.047ohm 1% 4 Terminal
product image
LVK12R047FER Picture
SeekIC No. : 001299649 Detail
LVK12R047FER: Current Sense Resistors - SMD 0.047ohm 1% 4 Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LVK12R047FER
Quick Details
Resistance : 47 mOhms Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 1 % Temperature Coefficient : 50 PPM / C
Package / Case : 1206 (3216 metric) Series : LVK
Product : 4 Terminal Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 0.5 mm H
Description
Tolerance : 1 %
Resistance : 47 mOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLVK12R047FER
VendorOhmite (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.047
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±1%
Lead Style4-Terminal Surface Mount (SMD - SMT)
Case1206 (3216 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionCurrent Sense, Thick Film