LVK25R001FER
Current Sense Resistors - SMD 0.001ohm 1% 4 Terminal
product image
LVK25R001FER Picture
SeekIC No. : 001299827 Detail
LVK25R001FER: Current Sense Resistors - SMD 0.001ohm 1% 4 Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LVK25R001FER
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 1 MOhms Power Rating : 2 Watts
Tolerance : 1 % Temperature Coefficient : 300 PPM / C
Package / Case : 1224 (3264 metric) Series : LVK
Product : 4 Terminal Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Dimensions : 6.4 mm W x 3.2 mm L x 0.5 mm H
Description
Power Rating : 2 Watts
Tolerance : 1 %
Resistance : 1 MOhms
Product : 4 Terminal
Series : LVK
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Package / Case : 1224 (3264 metric)
Temperature Coefficient : 300 PPM / C
Parameters:
Technical/Catalog InformationLVK25R001FER
VendorOhmite (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms0.001
Power (Watts)2W
Tolerance±1%
Lead Style4-Terminal Surface Mount (SMD - SMT)
Case1224
PackagingDigi-Reel?
CompositionCurrent Sense, Thick Film