LWT-50H-525
Linear and Switching Power Supplies 50W 5V 12V 8A
product image
LWT-50H-525 Picture
SeekIC No. : 002755230 Detail
LWT-50H-525: Linear and Switching Power Supplies 50W 5V 12V 8A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LWT-50H-525
Quick Details
Output Power Rating : 50 W Input Voltage : 85 VAC to 265 VAC
Number of Outputs : 3 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 8 A Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Voltage (Channel 3) : - 5 V Output Current (Channel 3) : 1 A
Dimensions : 4.33 in L x 2.56 in W
Mounting Style :
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Power Rating : 50 W
Input Voltage : 85 VAC to 265 VAC
Output Current (Channel 1) : 8 A
Number of Outputs : 3
Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Current (Channel 3) : 1 A
Output Voltage (Channel 3) : - 5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLWT-50H-525
Number of Outputs3
Power (Watts)50W
Voltage - Output5V, 12V, -5V
Voltage - Input85 ~ 265VAC
Power Supply TypeSwitching (Open Frame)
1st Output5 VDC @ 8A
2nd Output12 VDC @ 1.5A
3rd Output-5 VDC @ 1A