LXV300-048S
POWER SUPPLY LED IP67 300W 48V
product image
LXV300-048S Picture
SeekIC No. : 003817353 Detail
LXV300-048S: POWER SUPPLY LED IP67 300W 48V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LXV300-048S
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: LXV300 Manufacturer: Excelsys Technologies Ltd
Type: Constant Voltage Topology: AC DC Converter
Number of Outputs: 1 Package / Case : TO-247
Voltage - Input (Min): 90VAC Voltage - Input (Max): 305VAC
Voltage - Output: 48V Current - Output (Max): 6.25A
Power (Watts): 300W Voltage - Isolation: 3.75kV (3750V)
Dimming: - Features: OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature: -35°C ~ 70°C Efficiency: 93.5%
Termination Style: Wire Leads
Description
Topology: AC DC Converter
Number of Outputs: 1
Features: OCP, OTP, OVP, SCP
Termination Style: Wire Leads
Voltage - Input (Min): 90VAC
Dimming: -
Voltage - Input (Max): 305VAC
Type: Constant Voltage
Manufacturer: Excelsys Technologies Ltd
Voltage - Isolation: 3.75kV (3750V)
Operating Temperature: -35°C ~ 70°C
Current - Output (Max): 6.25A
Series: LXV300
Power (Watts): 300W
Size / Dimension: 8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output: 48V
Efficiency: 93.5%
Parameters:
Technical/Catalog InformationLXV300-048S
VendorExcelsys Technologies Ltd
CategoryPower Supplies
Voltage - Input90 ~ 305VAC
Voltage - Output48V
Current - Output6.25A
Size / DimensionRectangular - 224mm L x 88mm W x 33mm H