LY1F-AC12
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
product image
LY1F-AC12 Picture
SeekIC No. : 002548015 Detail
LY1F-AC12: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY1F-AC12
Quick Details
Contact Form : SPDT Contact Current Rating : 15 A
Coil Voltage : 12 VAC Coil Resistance : 91 Ohms
Coil Current : 106.5 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 15 A
Contact Form : SPDT
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Screw
Coil Voltage : 12 VAC
Coil Resistance : 91 Ohms
Coil Current : 106.5 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY1F-AC12
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 110VAC
Coil Voltage12VAC
Control Off Voltage (Min)3.6 VAC
Control On Voltage (Max)9.6 VAC
Coil Current91mA