LY1I4-AC220/240
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
product image
LY1I4-AC220/240 Picture
SeekIC No. : 003830080 Detail
LY1I4-AC220/240: RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY1I4-AC220/240
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: LY Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 4.6mA Coil Voltage: 240VAC
Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 15A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Turn On Voltage (Max): 192 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Features: Test Button Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Form: SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current): 15A
Packaging: Bulk
Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Features: Test Button
Coil Voltage: 240VAC
Turn On Voltage (Max): 192 VAC
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Series: LY
Coil Current: 4.6mA
Turn Off Voltage (Min): 72 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY1I4-AC220/240
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 110VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current4.6mA