LY1N-AC110/120
General Purpose / Industrial Relays GENERAL PURPOSE RELAY
product image
LY1N-AC110/120 Picture
SeekIC No. : 002549038 Detail
LY1N-AC110/120: General Purpose / Industrial Relays GENERAL PURPOSE RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY1N-AC110/120
Quick Details
Contact Form : SPDT Contact Current Rating : 15 A
Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC Coil Resistance : 4.43 K Ohms
Coil Current : 9.9 mA / 10.8 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 15 A
Contact Form : SPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC
Coil Resistance : 4.43 K Ohms
Coil Current : 9.9 mA / 10.8 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY1N-AC110/120
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage15A @ 110VAC
Coil Voltage120VAC
Control Off Voltage (Min)36 VAC
Control On Voltage (Max)96 VAC
Coil Current9.2mA