LY2-0-AC220/240
General Purpose / Industrial Relays 10 AMP240VAC DPDT PCB
product image
LY2-0-AC220/240 Picture
SeekIC No. : 002547517 Detail
LY2-0-AC220/240: General Purpose / Industrial Relays 10 AMP240VAC DPDT PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2-0-AC220/240
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 220 VAC / 240 VAC Coil Resistance : 18.79 K Ohms
Coil Current : 4.8 mA / 5.3 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Coil Voltage : 220 VAC / 240 VAC
Coil Resistance : 18.79 K Ohms
Coil Current : 4.8 mA / 5.3 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2-0-AC220/240
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current4.6mA