LY2-D-DC24
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY 24VDC DPDT 36.90 mA
product image
LY2-D-DC24 Picture
SeekIC No. : 002548951 Detail
LY2-D-DC24: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY 24VDC DPDT 36.90 mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2-D-DC24
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : DPDT Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 24 VDC Coil Resistance : 650 Ohms
Coil Current : 36.9 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Voltage : 24 VDC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Through Hole
Coil Resistance : 650 Ohms
Coil Current : 36.9 mA
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2-D-DC24
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current36.9mA