LY2N-CR-AC100110
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
product image
LY2N-CR-AC100110 Picture
SeekIC No. : 002552188 Detail
LY2N-CR-AC100110: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2N-CR-AC100110
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 100 VAC / 110 VAC Coil Resistance : 3.75 K Ohms
Coil Current : 11.7 mA / 12.9 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Coil Voltage : 100 VAC / 110 VAC
Coil Resistance : 3.75 K Ohms
Coil Current : 11.7 mA / 12.9 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2N-CR-AC100110
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage110VAC
Control Off Voltage (Min)33 VAC
Control On Voltage (Max)88 VAC
Coil Current11mA