LY2N-24VDC
RELAY PWR DPDT 24VDC LV SER
product image
LY2N-24VDC Picture
SeekIC No. : 004403713 Detail
LY2N-24VDC: RELAY PWR DPDT 24VDC LV SER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2N-24VDC
Mfg:
Omron Electronic Components
  • Qty
  • 1~50
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2N-24VDC
VendorOmron Electronic Components
CategoryRelays, I/O Modules
Relay TypeNon Latching- Standard
Mounting TypeSocket
CircuitDPDT
Contact Rating @ Voltage10A @ 125VDC
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Control Voltage24.000 VDC [Typ]
Coil Current36.90 mA [Nom]
Coil Resistance650.00 Ohms [Typ]
Control Off Voltage2.400 VDC [Min]
Control On Voltage19.20 VDC [Max]
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names LY2N 24VDC