LY2N-AC110/120
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
product image
LY2N-AC110/120 Picture
SeekIC No. : 003830092 Detail
LY2N-AC110/120: RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2N-AC110/120
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: LY Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Relay Type: General Purpose Coil Type: Non Latching
Coil Current: 9.2mA Coil Voltage: 120VAC
Contact Form: DPDT (2 Form C) Contact Rating (Current): 10A
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max Turn On Voltage (Max): 96 VAC
Package / Case : TQFN-56 Turn Off Voltage (Min): 36 VAC
Features: LED Indicator Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Description
Relay Type: General Purpose
Coil Type: Non Latching
Contact Rating (Current): 10A
Packaging: Bulk
Contact Form: DPDT (2 Form C)
Mounting Type: Socketable
Termination Style: Plug In
Features: LED Indicator
Coil Voltage: 120VAC
Turn On Voltage (Max): 96 VAC
Switching Voltage: 250VAC, 125VDC - Max
Coil Current: 9.2mA
Manufacturer: Omron Electronics Inc-IA Div
Turn Off Voltage (Min): 36 VAC
Series: LY
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2N-AC110/120
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage120VAC
Control Off Voltage (Min)36 VAC
Control On Voltage (Max)96 VAC
Coil Current9.2mA