LY2N-DC12
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY DPDT 12VDC
product image
LY2N-DC12 Picture
SeekIC No. : 002548973 Detail
LY2N-DC12: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY DPDT 12VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2N-DC12
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Contact Form : DPDT Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 12 VDC Coil Resistance : 160 Ohms
Coil Current : 75 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Contact Material : Silver Alloy
Coil Voltage : 12 VDC
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : DPDT
Coil Resistance : 160 Ohms
Mounting Style : Through Hole
Coil Current : 75 mA
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2N-DC12
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current75mA