LY2N-DC48
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
product image
LY2N-DC48 Picture
SeekIC No. : 002554059 Detail
LY2N-DC48: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2N-DC48
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 48 VDC Coil Resistance : 2.6 K Ohms
Coil Current : 18.5 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Coil Voltage : 48 VDC
Coil Current : 18.5 mA
Coil Resistance : 2.6 K Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2N-DC48
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)4.8 VDC
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current18.5mA