LY2Z-AC110/120
General Purpose / Industrial Relays RELAY
product image
LY2Z-AC110/120 Picture
SeekIC No. : 002553112 Detail
LY2Z-AC110/120: General Purpose / Industrial Relays RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY2Z-AC110/120
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : DPDT Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC Coil Resistance : 4.43 K Ohms
Coil Current : 9.9 mA / 10.8 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Contact Form : DPDT
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VAC
Coil Voltage : 110 VAC / 120 VAC
Coil Resistance : 4.43 K Ohms
Coil Current : 9.9 mA / 10.8 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY2Z-AC110/120
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 110VAC
Coil Voltage120VAC
Control Off Voltage (Min)36 VAC
Control On Voltage (Max)96 VAC
Coil Current9.2mA