LY3-0-AC200/220
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
product image
LY3-0-AC200/220 Picture
SeekIC No. : 002553006 Detail
LY3-0-AC200/220: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY3-0-AC200/220
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM) Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 200 VAC / 220 VAC Coil Resistance : 2.45 K Ohms
Coil Current : 10.5 mA / 11.6 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM)
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Coil Voltage : 200 VAC / 220 VAC
Coil Resistance : 2.45 K Ohms
Coil Current : 10.5 mA / 11.6 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY3-0-AC200/220
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage220VAC
Control Off Voltage (Min)66 VAC
Control On Voltage (Max)176 VAC
Coil Current9.9mA