LY3-0-DC100/110
General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
product image
LY3-0-DC100/110 Picture
SeekIC No. : 002549575 Detail
LY3-0-DC100/110: General Purpose / Industrial Relays GP RELAY
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LY3-0-DC100/110
Mfg:
Omron Industrial
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM) Contact Current Rating : 10 A
Coil Voltage : 100 VDC / 110 VDC Coil Resistance : 8.5 K Ohms
Coil Current : 12.7 mA / 13 mA Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Alloy
Description
Contact Form : 3 Form C (3PDT-BM)
Contact Material : Silver Alloy
Contact Current Rating : 10 A
Mounting Style : Through Hole
Switching Voltage : 250 VAC, 125 VDC
Coil Voltage : 100 VDC / 110 VDC
Coil Resistance : 8.5 K Ohms
Coil Current : 12.7 mA / 13 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLY3-0-DC100/110
VendorOmron Electronics Inc-ECB Div
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit3PDT (3 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 110VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current13mA