BOX REMOTE M SERIES EMI BLK 9VAA
M-6-EMI-BLACK: BOX REMOTE M SERIES EMI BLK 9VAA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | M-6-EMI-BLACK |
| Vendor | Serpac |
| Category | Boxes, Enclosures, Racks |
| Color | Black |
| Design | Hand Held, Split Sides and End Panel(s) |
| Features | Battery Compartment, 9V and AA, EMI Shielded |
| Material | Plastic, ABS, EMI |
| Ratings | IP40 |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Size / Dimension | 4.15" L x 2.4" W x 0.85" H (105.41mm x 60.96mm x 21.59mm) |
| Thickness | 0.100" (2.54mm) |
| Weight | 0.110 lb (49.89g) |
| Container Type | Enclosure |
| Material Flammability Rating | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M 6 EMI BLACK M6EMIBLACK SRM6E 9VB ND SRM6E9VBND SRM6E-9VB |