Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=146.0x43.0x19.2 5 x 8 Dot
M0220MD-202MDAR1-1: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=146.0x43.0x19.2 5 x 8 Dot
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $24 - 24 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 20 146.0 x 43.0 x 19.2
US $19.6 - 24.5 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 20 116.0 x 37.0 x 17.5
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 20 x 2 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 146 mm x 43 mm x 19 mm | Voltage Rating : | 4.5 V to 5.5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 40 C to + 85 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0220MD-202MDAR1-1 |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 8.95mm H x 3.85mm W |
| Format | 5 x 8 Dots |
| Display Format | 20 x 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Viewing Area | - |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 146.00mm x 43.00mm x 19.00mm |
| Interface | Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0220MD 202MDAR1 1 M0220MD202MDAR11 |