Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=193.0x64.0x25.0 5 x 7 Dot
M0220MD-202LDAR2: Vacuum Fluorescent Displays (VFD) DIM=193.0x64.0x25.0 5 x 7 Dot
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $24 - 24 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 20 146.0 x 43.0 x 19.2
US $19.6 - 24.5 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) 2 x 20 116.0 x 37.0 x 17.5
US $19.13 - 23.4 / Piece
Vacuum Fluorescent Displays (VFD) VFD Dot Matrix 116.0 x 37.0 x 17.5
| Product : | Character Display Modules | Character Count x Line : | 20 x 2 | ||
| Module Size (W x H x T) : | 193 mm x 64 mm x 25 mm | Voltage Rating : | 4.5 V to 5.5 V | ||
| Operating Temperature Range : | - 20 C to + 70 C | Packaging : | Bulk |
| Technical/Catalog Information | M0220MD-202LDAR2 |
| Vendor | Newhaven Display Intl |
| Category | Optoelectronics |
| Character Size | 10.50mm H x 5.50mm W |
| Format | 5 x 7 Dots |
| Display Format | 20 x 2 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Viewing Area | 146.10mm L x 29.00mm W |
| Display Type | Character |
| Number of Dots | - |
| Outline L x W x H | 193.00mm x 64.00mm x 25.00mm |
| Interface | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M0220MD 202LDAR2 M0220MD202LDAR2 |