FILTER EMI 1.4 UF L TYPE MIL
M15733/38-0005: FILTER EMI 1.4 UF L TYPE MIL
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Type: | Low Pass | Technology: | LC |
| Number of Channels: | 1 | Center / Cutoff Frequency: | - |
| Attenuation Value: | - | Package / Case : | PDIP W-28 |
| Resistance - Channel (Ohms): | 0.01 | Current: | 10A |
| Values: | C = 1.4µF | ESD Protection: | No |
| Filter Order: | 2nd | Applications: | MIL-PRF-15733 |
| Package / Case: | Axial, Bushing - 2 Solder Eyelets | Size / Dimension: | 0.385" Dia x 0.357" L (9.78mm x 9.07mm) |
| Height: | - |
| Technical/Catalog Information | M15733/38-0005 |
| Vendor | Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components |
| Category | Filters |
| Package / Case | 0.385" Dia x 0.357" L (9.78mm x 9.07mm) |
| Packaging | Tray |
| Attenuation Value | - |
| Capacitance | 1.4F |
| Current | 10A |
| Center / Cutoff Frequency | - |
| Filter Type | Low Pass |
| Voltage | 80V |
| Impedance | - |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M15733 38 0005 M15733380005 410 1234 ND 4101234ND 410-1234 |