Rocker Switches & Paddle Switches ON-OFF-ON SNPIN .45 BLK BZL&PDL RED LED
M2023TJW01-GA-2A-C: Rocker Switches & Paddle Switches ON-OFF-ON SNPIN .45 BLK BZL&PDL RED LED
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Contact Form : | DPDT | Switch Function : | ON - OFF - ON |
| Current Rating : | 6 A | Voltage Rating AC : | 250 V |
| Termination Style : | Solder Lug | Actuator : | Paddle |
| Color : | Black | Mounting Style : | PCB |
| Terminal Seal : | Epoxy | Contact Plating : | Silver |
| Illumination : | Not Illuminated |
| Technical/Catalog Information | M2023TJW01-GA-2A-C |
| Vendor | NKK Switches of America Inc |
| Category | Switches |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-Off-On |
| Contact Rating @ Voltage | 6A @ 125VAC |
| Illumination | Illuminated |
| Illumination Type, Color | LED, Red |
| Illumination Voltage | 2.8 VDC |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | 15.90mm x 13.10mm |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M2023TJW01 GA 2A C M2023TJW01GA2AC |