EEPROM 5.5V 16K (2Kx8)
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 16 Kbit | Organization : | 256 x 8 |
| Data Retention : | 40 yr | Maximum Clock Frequency : | 0.4 MHz |
| Maximum Operating Current : | 2 mA | Operating Supply Voltage : | 4.5 V, 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | Through Hole |
| Package / Case : | PDIP-8 |
| Technical/Catalog Information | M24C16-BN6 |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 16K (2K x 8) |
| Speed | 400kHz |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M24C16 BN6 M24C16BN6 497 1615 5 ND 49716155ND 497-1615-5 |