EEPROM 16Kbit 8Kbit 4Kbit 2Kb and 1Kb Serial
M24C16-RBN6P: EEPROM 16Kbit 8Kbit 4Kbit 2Kb and 1Kb Serial
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Memory Size : | 16 Kbit | Organization : | 256 x 8 |
| Data Retention : | 40 yr | Maximum Clock Frequency : | 0.4 MHz |
| Maximum Operating Current : | 0.8 mA | Operating Supply Voltage : | 2.5 V, 3.3 V, 5 V |
| Maximum Operating Temperature : | + 85 C | Mounting Style : | Through Hole |
| Package / Case : | PDIP-8 |
| Technical/Catalog Information | M24C16-RBN6P |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | EEPROM |
| Memory Size | 16K (2K x 8) |
| Speed | 400kHz |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Package / Case | 8-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M24C16 RBN6P M24C16RBN6P 497 8566 ND 4978566ND 497-8566 |