IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8VFQFPN
M25P20-VMP6TGB: IC FLASH 2MBIT 75MHZ 8VFQFPN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | Forté™ | Manufacturer: | Micron Technology Inc | ||
| Output Power : | 90 mW | Format - Memory: | FLASH | ||
| Memory Type: | FLASH - Nor | Memory Size: | 2M (256K x 8) | ||
| Speed: | 75MHz | Interface: | SPI Serial | ||
| Voltage - Supply: | 2.3 V ~ 3.6 V | Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C | ||
| Package / Case: | 8-VDFN Exposed Pad | Supplier Device Package: | 8-VFQFPN (6x5) |
| Technical/Catalog Information | M25P20-VMP6TGB |
| Vendor | Numonyx/ST Micro |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | FLASH |
| Memory Size | 2M (256K x 8) |
| Speed | 75MHz |
| Interface | SPI, 3-Wire Serial |
| Package / Case | 8-VFQFPN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | FLASH |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M25P20 VMP6TGB M25P20VMP6TGB M25P20 VMP6TGBTR ND M25P20VMP6TGBTRND M25P20-VMP6TGBTR |