IC SRL FLASH 8MB DUAL IO 3V SO8W
M25PX80-VMW6G: IC SRL FLASH 8MB DUAL IO 3V SO8W
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | M25PX80-VMW6G |
| Vendor | Numonyx/ST Micro |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | FLASH |
| Memory Size | 8M (1M x 8) |
| Speed | 75MHz |
| Interface | SPI Serial |
| Package / Case | 8-SOIC Wide |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M25PX80 VMW6G M25PX80VMW6G |