Flash 1M (128Kx8) 70ns
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Bus Width : | 8 bit | Memory Type : | NOR Flash |
| Memory Size : | 1 MB | Architecture : | Sectored |
| Interface Type : | CFI | Access Time : | 70 ns |
| Supply Voltage - Max : | 5.5 V | Supply Voltage - Min : | 4.5 V |
| Maximum Operating Current : | 15 mA | Operating Temperature : | + 70 C |
| Mounting Style : | SMD/SMT | Package / Case : | TSOP-1-32 |
| Packaging : | Tray |
| Technical/Catalog Information | M29F010B70N1 |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | FLASH - Nor |
| Memory Size | 1M (128K x 8) |
| Speed | 70ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 32-TSOP |
| Packaging | Tray |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Format - Memory | FLASH |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M29F010B70N1 M29F010B70N1 |