IC M16C/24 MCU FLSH 128K 100LQFP
M30245FCGP#U1: IC M16C/24 MCU FLSH 128K 100LQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | M16C™ M16C/20 | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Core Processor: | M16C/60 | Core Size: | 16-Bit | ||
| Speed: | 16MHz | Connectivity: | I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB | ||
| Propagation Delay Time : | 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V | Peripherals: | DMA, PWM, WDT | ||
| Number of I /O: | 82 | Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) | ||
| Program Memory Type: | FLASH | EEPROM Size: | - | ||
| RAM Size: | 10K x 8 | Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V | ||
| Data Converters: | A/D 8x10b | Oscillator Type: | Internal | ||
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C | Package / Case: | 100-LQFP |
| Technical/Catalog Information | M30245FCGP#U1 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| RAM Size | 10K x 8 |
| Number of I /O | 82 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Speed | 16MHz |
| Controller Series | M16C/20 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | M16C/60 |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M30245FCGP#U1 M30245FCGP#U1 |