IC M16C/26A MCU FLASH 42-SSOP
M30263F8AFP#U5A: IC M16C/26A MCU FLASH 42-SSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | M16C™ M16C/Tiny/26A | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Core Processor: | M16C/60 | Core Size: | 16/32-Bit | ||
| Speed: | 24MHz | Connectivity: | I²C, IEBus, SIO, UART/USART | ||
| Peripherals: | DMA, PWM, Voltage Detect, WDT | Number of I /O: | 33 | ||
| Program Memory Size: | 64KB (64K x 8) | Program Memory Type: | FLASH | ||
| EEPROM Size: | - | RAM Size: | 2K x 8 | ||
| Package / Case : | SC-70-6 | Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7 V ~ 5.5 V | ||
| Data Converters: | A/D 10x10b | Oscillator Type: | Internal | ||
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C | Package / Case: | 42-SSOP |
| Technical/Catalog Information | M30263F8AFP#U5A |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Number of I /O | 33 |
| Package / Case | 42-SSOP |
| Speed | 24MHz |
| Controller Series | M16C/Tiny/26 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tube |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | M16C/60 |
| Data Converters | A/D 10x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | I²C, IEBus, SIO, UART/USART |
| Peripherals | DMA. PWM, Voltage Detect, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M30263F8AFP#U5A M30263F8AFP#U5A |