MCU 3/5V 96K 80-LQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | M30280FAHP#D9 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Number of I /O | 71 |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Speed | 20MHz |
| Controller Series | M16C/Tiny/28 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | M16C/60 |
| Data Converters | A/D 24x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | I²C, IEBus, SIO, UART/USART |
| Peripherals | DMA. POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M30280FAHP#D9 M30280FAHP#D9 |