IC 740 MCU FLASH 32K 48QFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Features: `Basic machine-language instructions ...................................... 71`Minimum i...
Features: `Basic machine-language instructions ...................................... 71`Minimum i...
| Technical/Catalog Information | M37516F8HP |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 32K x 8 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Number of I /O | 38 |
| Package / Case | 48-QFP |
| Speed | 8MHz |
| Controller Series | 740/38000 Series |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | 740 |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 8-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | I²C, SIO, UART/USART |
| Peripherals | PWM, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M37516F8HP M37516F8HP |