MCU 2/5V 8K 32-LQFP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Features: `Basic machine-language instructions ...................................... 71`Minimum i...
Features: `Basic machine-language instructions ...................................... 71`Minimum i...
| Technical/Catalog Information | M37544G2AGP |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Number of I /O | 25 |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Speed | 8MHz |
| Controller Series | 740/38000 Series |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | QzROM |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | 740 |
| Data Converters | A/D 6x8b |
| Core Size | 8-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Connectivity | SIO, UART/USART |
| Peripherals | WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 5.5 V |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M37544G2AGP M37544G2AGP |