Real Time Clock Serial SPI bus RTC
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Function : | Clock, Calendar, Alarm, Battery Backup, Interrupt | RTC Bus Interface : | SPI | ||
| Date Format : | DW:DM:M:Y | Time Format : | HH:MM:SS:hh | ||
| RTC Memory Size : | 32 B | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 3 V | Maximum Operating Temperature : | + 85 C | ||
| Minimum Operating Temperature : | - 40 C | Mounting Style : | SMD/SMT | ||
| Package / Case : | SOX-18 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M41T93SMY6F |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (24 hr) |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Interface | SPI, 3-Wire Serial |
| Memory Size | - |
| Package / Case | 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Type | Clock/Calendar/Alarm |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M41T93SMY6F M41T93SMY6F 497 6890 6 ND 49768906ND 497-6890-6 |