NVRAM 16M (2Mx8) 85ns
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Bus Width : | 8 bit | Memory Size : | 16 Mbit | ||
| Organization : | 2 Mbit x 8 | Interface Type : | Parallel | ||
| Access Time : | 85 ns | Supply Voltage - Max : | 3.6 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 3 V | Operating Current : | 70 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Minimum Operating Temperature : | 0 C | ||
| Package / Case : | DIP-32 | Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M48Z2M1V-85PL1 |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) |
| Memory Size | 16M (2M x 8) |
| Speed | 85ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 36-DIP Module |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Format - Memory | RAM |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M48Z2M1V 85PL1 M48Z2M1V85PL1 497 6709 5 ND 49767095ND 497-6709-5 |