NVRAM 64K (8Kx8) 70ns
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Data Bus Width : | 8 bit | Memory Size : | 64 Kbit | ||
| Organization : | 8 Kbit x 8 | Interface Type : | Parallel | ||
| Access Time : | 70 ns | Supply Voltage - Max : | 5.5 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 4.5 V | Operating Current : | 50 mA | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 70 C | Minimum Operating Temperature : | 0 C | ||
| Package / Case : | SOH | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M48Z58Y-70MH1F |
| Vendor | STMicroelectronics (VA) |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) |
| Memory Size | 64K (8K x 8) |
| Speed | 70ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 28-SOIC, 28-SOH (8.48mm Width) |
| Packaging | Digi-Reel? |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Format - Memory | RAM |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M48Z58Y 70MH1F M48Z58Y70MH1F 497 4730 6 ND 49747306ND 497-4730-6 |