Discrete Semiconductor Modules DIODE MODULE 240VAC 100ADC 600VP
M50100SB600: Discrete Semiconductor Modules DIODE MODULE 240VAC 100ADC 600VP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Diode Power Modules | Type : | Single Phase | ||
| Mounting Style : | Screw | Package / Case : | Module |
| Technical/Catalog Information | M50100SB600 |
| Vendor | Crydom Co. |
| Category | Discrete Semiconductor Products |
| Diode Type | Single Phase |
| Package / Case | Module |
| Packaging | Bulk |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Current - DC Forward (If) | 100A |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M50100SB600 M50100SB600 CC1652 ND CC1652ND CC1652 |