M5010012
Discrete Semiconductor Modules 100A 600V SCR CC MODULE POWER
product image
M5010012 Picture
SeekIC No. : 00139455 Detail
M5010012: Discrete Semiconductor Modules 100A 600V SCR CC MODULE POWER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
M5010012
Mfg:
Crydom
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Diode Power Modules Type : SCR / Diode Module
Description
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging :
Product : Diode Power Modules
Type : SCR / Diode Module
Parameters:
Technical/Catalog InformationM5010012
VendorCrydom Co.
CategoryDiscrete Semiconductor Products
StructureBridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS) (Max)100A (DC)
Current - On State (It (AV)) (Max)-
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1500A @ 60Hz