IC FLASH 8MBIT 33MHZ 40TSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Features: `FLASH MEMORY Compatible with either the LPC interface or the FWH interface (Intel Spec ...
| Series: | - | Manufacturer: | Micron Technology Inc | ||
| Format - Memory: | FLASH | Memory Type: | FLASH - Nor | ||
| Memory Size: | 8M (1M x 8) | Speed: | 33MHz | ||
| Interface: | Parallel | Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V | ||
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C | Package / Case: | 40-TFSOP (0.724", 18.40mm Width) | ||
| Supplier Device Package: | 40-TSOP (10x20) | Package / Case : | DMP-16 |
| Technical/Catalog Information | M50FLW080AN5TG |
| Vendor | Numonyx/ST Micro |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | FLASH - Nor |
| Memory Size | 8M (1M x 8) |
| Speed | 33MHz |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 40-TSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Format - Memory | FLASH |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M50FLW080AN5TG M50FLW080AN5TG |