M51406FP
product image
M51406FP Picture
SeekIC No. : 004405481 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
M51406FP
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features of M51406FP are: (1)the 2 power supply system is employed for a larger output amplitude, and a low pow er dissipation of 210mW is fealized; (2)a single chip permits all video signal processings; (3)the on-screen signal in put switch applicable to external analog input signals is built in this IC; (4)video AGC is incorporated to increase the contrast; (5)the IC contains multiple control functions, such as color contrast control, picture quality control, brightn ess control, driver circuit bias control and Y control.
The absolute maximum ratings and electrical characteristics of the M51406FP can be summarized as:(1)supply volta ge: 14V; (2)input voltage: 0V to Vcc+0.3V; (3)video input amplitude: 2Vp-p; (4)chrome input amplitude: 0.5Vp-p; (5)sync separation output voltage: Vcc+0.5V; (6)sync separation output current: 2.5mA; (7)common output load curre nt:-3mA to 3mA; (8)R.G.B output load current:-3mA to 3mA; (9)power dissipation: 550mW. Electrical characteristics:(1)circuit current(positive): 23mA min, 32mA typ and 43mA max; (2)sync separation L voltage(I29=1mA): 0.1V min, 0.5V typ and 0.9V max; (3)R output voltage(I40=2mA, V26=4V):-7.2V min,-6.2V typ and-5.2V max, etc