IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP
M5M5V216ATP-55HIA0: IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
Features: `Low stand-by current 0.3A (typ.)`Directly TTL compatible : All inputs and outputs`Easy ...
Features: Low stand-by current 0.3µA (typ.) Directly TTL compatible : All inputs and output...
Features: Low stand-by current 0.3µA (typ.) Directly TTL compatible : All inputs and output...
| Technical/Catalog Information | M5M5V216ATP-55HIA0 |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Memory Type | SRAM |
| Memory Size | 2M (128K x 16) |
| Speed | 55ns |
| Interface | Parallel |
| Package / Case | 44-TSOP II |
| Packaging | Tray |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Format - Memory | RAM |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M5M5V216ATP 55HIA0 M5M5V216ATP55HIA0 M5M5V216ATP55HIA0 ND M5M5V216ATP55HIA0ND M5M5V216ATP55HIA0 |