SENSOR 500PSIG 1/4NPT .5-4.5V
M6131-C00005-500PG: SENSOR 500PSIG 1/4NPT .5-4.5V
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | MSP610 | Manufacturer: | Measurement Specialties Inc. |
| Pressure Type: | Gauge | Operating Pressure: | 500 PSI |
| Port Size: | Male, 1/4" (6.35mm) NPT | Package / Case : | QFN-48 EP |
| Output: | 0.5 ~ 4.5 V Ratiometric | Accuracy: | - |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V | Termination Style: | Cable 2' |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Technical/Catalog Information | M6131-C00005-500PG |
| Vendor | Measurement Specialties Inc. |
| Category | Sensors, Transducers |
| Operating Pressure | 0 ~ 500 PSIG |
| Voltage - Rated | * |
| Output | 0.5 ~ 4.5V |
| Package / Case | Stainless Steel |
| Pressure Type | Gauge |
| Features | * |
| Interface | 2' Cable |
| Pressure Port | 1/4" (6.3mm) 18 NPT Male |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M6131 C00005 500PG M6131C00005500PG MSP6905 ND MSP6905ND MSP6905 |