IC PWM GENERATOR 4CH 24P2W-A
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | M66240FP#TB0Q |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| PWM Type | Controller |
| Number of Outputs | 2 |
| Package / Case | 24-SOP |
| Packaging | Tray |
| Duty Cycle | - |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 7 V |
| Frequency-Max | 50kHz |
| Buck | No |
| Boost | No |
| Flyback | No |
| Inverting | No |
| Doubler | No |
| Divider | No |
| Cuk | No |
| Isolated | No |
| Drawing Number | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M66240FP#TB0Q M66240FP#TB0Q |