IC USB CONTROLLER GEN-PUR 52VQFN
M66291HP#200D: IC USB CONTROLLER GEN-PUR 52VQFN
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Logic Family : | TCA9535 | Series: | - |
| Manufacturer: | Renesas Electronics America | Controller Type: | USB 2.0 Controller |
| Interface: | Serial | Voltage - Supply: | 3 V ~ 3.6 V |
| Current - Supply: | 30mA | Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount | Package / Case: | 52-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 52-VQFN |
| Technical/Catalog Information | M66291HP#200D |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Controller Type | USB 2.0 Controller |
| Interface | Serial |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Current - Supply | 30mA |
| Package / Case | 52-VQFN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | M66291HP#200D M66291HP#200D |