IC LASR CTRLR 40MBPS 5.25V 20SOP
M66515FP#TC2J: IC LASR CTRLR 40MBPS 5.25V 20SOP
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | - | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Type: | Laser Diode Controller | Data Rate: | 40Mbps | ||
| Interface Type : | Serial (I2C) | Number of Channels: | 1 | ||
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V | Current - Supply: | 52mA | ||
| Current - Modulation: | - | Current - Bias: | 30mA | ||
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C | Package / Case: | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | ||
| Supplier Device Package: | 20-SOP | Packaging: | Tray |
| Technical/Catalog Information | M66515FP#TC2J |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Laser Diode Controller |
| Data Rate | 40Mbps |
| Current - Bias | 30mA |
| Current - Modulation | - |
| Current - Supply | 52mA |
| Number of Channels | 1 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Package / Case | 20-SOP |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M66515FP#TC2J M66515FP#TC2J |