Latches 8B ADDRESSABLE LATCH
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Circuits : | 1 | Logic Type : | CMOS | ||
| Logic Family : | HC | Polarity : | Non-Inverting | ||
| Number of Output Lines : | 8 | High Level Output Current : | - 5.2 mA | ||
| Low Level Output Current : | 32 mA | Propagation Delay Time : | 140 ns at 2 V, 28 ns at 4.5 V, 24 ns at 6 V | ||
| Supply Voltage - Max : | 6 V | Supply Voltage - Min : | 2 V | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Minimum Operating Temperature : | - 55 C | ||
| Package / Case : | TSSOP-16 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC259TTR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Logic Type | D-Type, Addressable |
| Independent Circuits | 1 |
| Circuit | 1:8 |
| Output Type | Standard |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Delay Time - Propagation | 15ns |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC259TTR M74HC259TTR |