Multiplexer Switch ICs Dual 4-to-1 Mult/Dem
M74HC4852TTR: Multiplexer Switch ICs Dual 4-to-1 Mult/Dem
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Number of Channels : | 2 Channel | On Resistance (Max) : | 650 Ohms | ||
| Propagation Delay Time : | 25 ns | On Time (Max) : | 95 ns | ||
| Off Time (Max) : | 95 ns | Supply Voltage - Max : | 6 V | ||
| Supply Voltage - Min : | 2 V | Maximum Power Dissipation : | 450 mW | ||
| Maximum Operating Temperature : | + 125 C | Minimum Operating Temperature : | - 55 C | ||
| Package / Case : | TSSOP-16 | Packaging : | Reel |
| Technical/Catalog Information | M74HC4852TTR |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Multiplexer/Demultiplexer |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 6 V |
| Circuit | 2 x 4:1 |
| On-State Resistance | 650 Ohm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 2A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Function | Multiplexer/Demultiplexer |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC4852TTR M74HC4852TTR 497 7836 2 ND 49778362ND 497-7836-2 |