Comparator ICs 8-Bit Equality Comp
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Product : | Digital Comparators | Maximum Operating Temperature : | + 125 C |
| Mounting Style : | Through Hole | Package / Case : | PDIP-20 |
| Packaging : | Tube |
| Technical/Catalog Information | M74HC688B1R |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Type | Equality Comparator |
| Number of Bits | 8 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Current - Supply | 4A |
| Delay Time - Propagation | 17ns |
| Package / Case | 20-DIP (300 mil) |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | M74HC688B1R M74HC688B1R 497 7389 5 ND 49773895ND 497-7389-5 |